eSursa - Dictionar de sinonime



Conjugare a admite

Conjugarea verbului a admite: eu admit, tu admiți, el ea admite la toate timpurile şi modurile verbale

verbul „a admite”?
Mai jos poți găsi toate conjugările pentru „a admite”!
CONSULTĂ DEX
Verbul a admite conjugat la prezent
  • eu admit
  • tu admiți
  • el ea admite
  • noi admitem
  • voi admiteți
  • ei ele admiteți
Verbul a admite conjugat la viitor
  • eu voi admite
  • tu vei admite
  • el ea va admite
  • noi vom admite
  • voi veți admite
  • ei ele vor admite
Un verb la timpul prezent arată că acțiunea este săvarșită in momentul vorbirii.
Viitorul indică o acțiune care se va desfășura după momentul vorbirii. Este alcătuit din forme specifice verbului a avea + infinitivul verbului de conjugat. In romană sunt patru forme de viitor propriu-zis și una de viitor anterior, toate formate analitic, distribuite după registre de limbă.
Verbul a admite conjugare la condițional prezent
  • eu aș admite
  • tu ai admite
  • el ea ar admite
  • noi am admite
  • voi ați admite
  • ei ele ar admite
Verbul a admite conjugare la condițional perfect
  • eu aș fi admis
  • tu ai fi admis
  • el ea ar fi admis
  • noi am fi admis
  • voi ați fi admis
  • ei ele ar fi admis
Modul condițional-optativ este un mod personal (predicativ) care exprimă o acțiune dorită sau o acțiune realizabilă dacă este indeplinită o anumită condiție. Condiționalul-optativ prezent se formează cu verbul auxiliar a avea (aș, ai, ar, am, ați, ar) și infinitivul verbului de conjugat.
In limba romana condiționalul poate fi folosit și pentru relatarea unui fapt despre realitatea căruia nu există certitudine. Un timp verbal ce poate exprima și dorința neimplinita. Condiționalul-optativ perfect sau Condiționalul perfect se formează din condiționalul-optativ prezent al verbului a fi și participiul verbului de conjugat (eu as fi).


Conjug a admite la conjunctiv prezent
  • eu să fiu admit
  • tu să fii admiți
  • el ea să fie admită
  • noi să fim admitem
  • voi să fiți admiteți
  • ei ele să fie admită
Conjug a admite la imperfect
  • eu admiteam
  • tu admiteai
  • el ea admitea
  • noi admiteam
  • voi admiteați
  • ei ele admiteau


A admite conjugarea la timpul mai mult ca perfect
  • eu admisesem
  • tu admiseseși
  • el ea admisese
  • noi admiseserăm
  • voi admiseserăți
  • ei ele admiseseră
Verbul a admite conjugat la timpul conjunctiv perfect
  • eu să fi admis
  • tu să fi admis
  • el ea să fi admis
  • noi să fi admis
  • voi să fi admis
  • ei ele să fi admis
Conjugare a admite la perfectul simplu
  • eu admisei
  • tu admiseși
  • el ea admise
  • noi admiserăm
  • voi admiserăți
  • ei ele admiseră
Conjugarea verbului a admite la perfectul compus
  • eu am admis
  • tu ai admis
  • el ea a admis
  • noi am admis
  • voi ați admis
  • ei ele ar admis
Conjugă a admite la viitor anterior
  • eu voi fi admis
  • tu vei fi admis
  • el ea va fi admis
  • noi vom fi admis
  • voi veți fi admis
  • ei ele vor fi admis


Definiție din
Dicționarul limbii romîne literare contemporane
ADMÍTE, admit, verb

III. tranzitiv

1. A primi ca bun, a considera ca adevărat și conform cu realitatea. Deschise o carte veche... o astrologie... bazată pe sistemul care admite pămîntul de centrid arhitecturii lumești. EMINESCU, N. 44.

2. A îngădui, a permite, a tolera. Nu se poate admite ca în statul-major conducător al clasei muncitoare să-și găsească loc scepticii, oportuniștii, capitaliștii, trădătorii. SCÎNTEIA, 1953, nr. 2624.
♦ A fi (provizoriu) de acord cu ceva. Admit că ai fost ocupat. Puteai totuși să dai un semn de viață.
       • Dacă admit în principiu acest gest, pot să le admit atunci pe toate. CAMIL PETRESCU, U. N. 187.

3. (Cu privire la o cerere, o doleanță, o reclamație) A da curs favorabil, a primi ca valabil. Cererea a fost admisă.
♦ (Complementul indică pe solicitator) A primi, a înscrie. Comisia a admis pe toți candidații prezentați la examen.

– Formă gramaticală: participiu admis.


Alte verbe













Alte forme ale verbului

Gerunziu

admițând

Participiu

admis

Infinitiv scurt

admite

Imfinitiv lung

admițând



dex-app