eSursa - Dictionar de sinonime



Conjugare a depersonaliza

Conjugarea verbului a depersonaliza: eu depersonalizez, tu depersonalizezi, el ea depersonalizează la toate timpurile şi modurile verbale

Cum conjugăm corect verbul „a depersonaliza”?
Mai jos poți găsi toate conjugările pentru „a depersonaliza”!
CONSULTĂ DEX
Verbul a depersonaliza conjugat la prezent
  • eu depersonalizez
  • tu depersonalizezi
  • el ea depersonalizează
  • noi depersonalizăm
  • voi depersonalizați
  • ei ele depersonalizați
Verbul a depersonaliza conjugat la viitor
  • eu voi depersonaliza
  • tu vei depersonaliza
  • el ea va depersonaliza
  • noi vom depersonaliza
  • voi veți depersonaliza
  • ei ele vor depersonaliza
Un verb la timpul prezent arată că acțiunea este săvarșită in momentul vorbirii.
Viitorul indică o acțiune care se va desfășura după momentul vorbirii. Este alcătuit din forme specifice verbului a avea + infinitivul verbului de conjugat. In romană sunt patru forme de viitor propriu-zis și una de viitor anterior, toate formate analitic, distribuite după registre de limbă.
Verbul a depersonaliza conjugare la condițional prezent
  • eu aș depersonaliza
  • tu ai depersonaliza
  • el ea ar depersonaliza
  • noi am depersonaliza
  • voi ați depersonaliza
  • ei ele ar depersonaliza
Verbul a depersonaliza conjugare la condițional perfect
  • eu aș fi depersonalizat
  • tu ai fi depersonalizat
  • el ea ar fi depersonalizat
  • noi am fi depersonalizat
  • voi ați fi depersonalizat
  • ei ele ar fi depersonalizat
Modul condițional-optativ este un mod personal (predicativ) care exprimă o acțiune dorită sau o acțiune realizabilă dacă este indeplinită o anumită condiție. Condiționalul-optativ prezent se formează cu verbul auxiliar a avea (aș, ai, ar, am, ați, ar) și infinitivul verbului de conjugat.
In limba romana condiționalul poate fi folosit și pentru relatarea unui fapt despre realitatea căruia nu există certitudine. Un timp verbal ce poate exprima și dorința neimplinita. Condiționalul-optativ perfect sau Condiționalul perfect se formează din condiționalul-optativ prezent al verbului a fi și participiul verbului de conjugat (eu as fi).
Conjug a depersonaliza la conjunctiv prezent
  • eu să fiu depersonalizez
  • tu să fii depersonalizezi
  • el ea să fie depersonalizeze
  • noi să fim depersonalizăm
  • voi să fiți depersonalizați
  • ei ele să fie depersonalizeze
Conjug a depersonaliza la imperfect
  • eu depersonalizam
  • tu depersonalizai
  • el ea depersonaliza
  • noi depersonalizam
  • voi depersonalizați
  • ei ele depersonalizau
A depersonaliza conjugarea la timpul mai mult ca perfect
  • eu depersonalizasem
  • tu depersonalizaseși
  • el ea depersonalizase
  • noi depersonalizaserăm
  • voi depersonalizaserăți
  • ei ele depersonalizaseră
Verbul a depersonaliza conjugat la tiimpul conjunctiv perfect
  • eu să fi depersonalizat
  • tu să fi depersonalizat
  • el ea să fi depersonalizat
  • noi să fi depersonalizat
  • voi să fi depersonalizat
  • ei ele să fi depersonalizat
Conjugare a depersonaliza la perfectul simplu
  • eu depersonalizai
  • tu depersonalizași
  • el ea depersonaliză
  • noi depersonalizarăm
  • voi depersonalizarăți
  • ei ele depersonalizară
Conjugarea verbului a depersonaliza la perfectul compus
  • eu am depersonalizat
  • tu ai depersonalizat
  • el ea a depersonalizat
  • noi am depersonalizat
  • voi ați depersonalizat
  • ei ele ar depersonalizat
Conjugă a depersonaliza la viitor anterior
  • eu voi fi depersonalizat
  • tu vei fi depersonalizat
  • el ea va fi depersonalizat
  • noi vom fi depersonalizat
  • voi veți fi depersonalizat
  • ei ele vor fi depersonalizat


Definiție din
Dicționarul DEX explicativ al limbii române, ediția a II-a
DEPERSONALIZÁ, depersonalizez, verb

I. tranzitiv A face să-și piardă personalitatea. [Variante: despersonalizá verb I]

– Din limba franceza dépersonnaliser.


Alte verbe







Alte forme ale verbului

Gerunziu

depersonalizând

Participiu

depersonalizat

Infinitiv scurt

depersonaliza

Imfinitiv lung

depersonalizând