eSursa - Dictionar de sinonime



Conjugare a găini

Conjugarea verbului a găini: eu găinesc, tu găinești, el ea găinește la toate timpurile şi modurile verbale

verbul „a găini”?
Mai jos poți găsi toate conjugările pentru „a găini”!
CONSULTĂ DEX
Verbul a găini conjugat la prezent
  • eu găinesc
  • tu găinești
  • el ea găinește
  • noi găinim
  • voi găiniți
  • ei ele găiniți
Verbul a găini conjugat la viitor
  • eu voi găini
  • tu vei găini
  • el ea va găini
  • noi vom găini
  • voi veți găini
  • ei ele vor găini
Un verb la timpul prezent arată că acțiunea este săvarșită in momentul vorbirii.
Viitorul indică o acțiune care se va desfășura după momentul vorbirii. Este alcătuit din forme specifice verbului a avea + infinitivul verbului de conjugat. In romană sunt patru forme de viitor propriu-zis și una de viitor anterior, toate formate analitic, distribuite după registre de limbă.
Verbul a găini conjugare la condițional prezent
  • eu aș găini
  • tu ai găini
  • el ea ar găini
  • noi am găini
  • voi ați găini
  • ei ele ar găini
Verbul a găini conjugare la condițional perfect
  • eu aș fi găinit
  • tu ai fi găinit
  • el ea ar fi găinit
  • noi am fi găinit
  • voi ați fi găinit
  • ei ele ar fi găinit
Modul condițional-optativ este un mod personal (predicativ) care exprimă o acțiune dorită sau o acțiune realizabilă dacă este indeplinită o anumită condiție. Condiționalul-optativ prezent se formează cu verbul auxiliar a avea (aș, ai, ar, am, ați, ar) și infinitivul verbului de conjugat.
In limba romana condiționalul poate fi folosit și pentru relatarea unui fapt despre realitatea căruia nu există certitudine. Un timp verbal ce poate exprima și dorința neimplinita. Condiționalul-optativ perfect sau Condiționalul perfect se formează din condiționalul-optativ prezent al verbului a fi și participiul verbului de conjugat (eu as fi).


Conjug a găini la conjunctiv prezent
  • eu să fiu găinesc
  • tu să fii găinești
  • el ea să fie găinească
  • noi să fim găinim
  • voi să fiți găiniți
  • ei ele să fie găinească
Conjug a găini la imperfect
  • eu găineam
  • tu găineai
  • el ea găinea
  • noi găineam
  • voi găineați
  • ei ele găineau


A găini conjugarea la timpul mai mult ca perfect
  • eu găinisem
  • tu găiniseși
  • el ea găinise
  • noi găiniserăm
  • voi găiniserăți
  • ei ele găiniseră
Verbul a găini conjugat la timpul conjunctiv perfect
  • eu să fi găinit
  • tu să fi găinit
  • el ea să fi găinit
  • noi să fi găinit
  • voi să fi găinit
  • ei ele să fi găinit
Conjugare a găini la perfectul simplu
  • eu găinii
  • tu găiniși
  • el ea găini
  • noi găinirăm
  • voi găinirăți
  • ei ele găiniră
Conjugarea verbului a găini la perfectul compus
  • eu am găinit
  • tu ai găinit
  • el ea a găinit
  • noi am găinit
  • voi ați găinit
  • ei ele ar găinit
Conjugă a găini la viitor anterior
  • eu voi fi găinit
  • tu vei fi găinit
  • el ea va fi găinit
  • noi vom fi găinit
  • voi veți fi găinit
  • ei ele vor fi găinit


Definiție din
DEX ONLINE - Dicționarul explicativ al limbii române (ediția a II-a revăzută și adăugită)
GĂINÍ verb IV vezi găina2.


Alte verbe













Alte forme ale verbului

Gerunziu

găinind

Participiu

găinit

Infinitiv scurt

găini

Imfinitiv lung

găinind



dex-app