eSursa - Dictionar de sinonime



Conjugare a iui

Conjugarea verbului a iui: eu iui, tu iui, el ea iuie la toate timpurile şi modurile verbale

Cum conjugăm corect verbul „a iui”?
Mai jos poți găsi toate conjugările pentru „a iui”!
CONSULTĂ DEX
Verbul a iui conjugat la prezent
  • eu iui
  • tu iui
  • el ea iuie
  • noi iuim
  • voi iuiți
  • ei ele iuiți
Verbul a iui conjugat la viitor
  • eu voi iui
  • tu vei iui
  • el ea va iui
  • noi vom iui
  • voi veți iui
  • ei ele vor iui
Un verb la timpul prezent arată că acțiunea este săvarșită in momentul vorbirii.
Viitorul indică o acțiune care se va desfășura după momentul vorbirii. Este alcătuit din forme specifice verbului a avea + infinitivul verbului de conjugat. In romană sunt patru forme de viitor propriu-zis și una de viitor anterior, toate formate analitic, distribuite după registre de limbă.
Verbul a iui conjugare la condițional prezent
  • eu aș iui
  • tu ai iui
  • el ea ar iui
  • noi am iui
  • voi ați iui
  • ei ele ar iui
Verbul a iui conjugare la condițional perfect
  • eu aș fi iuit
  • tu ai fi iuit
  • el ea ar fi iuit
  • noi am fi iuit
  • voi ați fi iuit
  • ei ele ar fi iuit
Modul condițional-optativ este un mod personal (predicativ) care exprimă o acțiune dorită sau o acțiune realizabilă dacă este indeplinită o anumită condiție. Condiționalul-optativ prezent se formează cu verbul auxiliar a avea (aș, ai, ar, am, ați, ar) și infinitivul verbului de conjugat.
In limba romana condiționalul poate fi folosit și pentru relatarea unui fapt despre realitatea căruia nu există certitudine. Un timp verbal ce poate exprima și dorința neimplinita. Condiționalul-optativ perfect sau Condiționalul perfect se formează din condiționalul-optativ prezent al verbului a fi și participiul verbului de conjugat (eu as fi).
Conjug a iui la conjunctiv prezent
  • eu să fiu iui
  • tu să fii iui
  • el ea să fie iuie
  • noi să fim iuim
  • voi să fiți iuiți
  • ei ele să fie iuie
Conjug a iui la imperfect
  • eu iuiam
  • tu iuiai
  • el ea iuia
  • noi iuiam
  • voi iuiați
  • ei ele iuiau
A iui conjugarea la timpul mai mult ca perfect
  • eu iuisem
  • tu iuiseși
  • el ea iuise
  • noi iuiserăm
  • voi iuiserăți
  • ei ele iuiseră
Verbul a iui conjugat la tiimpul conjunctiv perfect
  • eu să fi iuit
  • tu să fi iuit
  • el ea să fi iuit
  • noi să fi iuit
  • voi să fi iuit
  • ei ele să fi iuit
Conjugare a iui la perfectul simplu
  • eu iuii
  • tu iuiși
  • el ea iui
  • noi iuirăm
  • voi iuirăți
  • ei ele iuiră
Conjugarea verbului a iui la perfectul compus
  • eu am iuit
  • tu ai iuit
  • el ea a iuit
  • noi am iuit
  • voi ați iuit
  • ei ele ar iuit
Conjugă a iui la viitor anterior
  • eu voi fi iuit
  • tu vei fi iuit
  • el ea va fi iuit
  • noi vom fi iuit
  • voi veți fi iuit
  • ei ele vor fi iuit


Definiție din
Dicționar DOOM ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române, ediția a II-a revăzută și adăugat
iuí (a ) (rar) (i-u-) verb, indicativ prezent 3 íuie, imperfect persoana a treia singular: el / ea iuiá; conjunctiv prezent 3 să íuie


Alte verbe







Alte forme ale verbului

Gerunziu

iuind

Participiu

iuit

Infinitiv scurt

iui

Imfinitiv lung

iuind