eSursa - Dictionar de sinonime



Conjugare a jărcui

Conjugarea verbului a jărcui: eu jărcuiesc, tu jărcuiești, el ea jărcuiește la toate timpurile şi modurile verbale

verbul „a jărcui”?
Mai jos poți găsi toate conjugările pentru „a jărcui”!
CONSULTĂ DEX
Verbul a jărcui conjugat la prezent
  • eu jărcuiesc
  • tu jărcuiești
  • el ea jărcuiește
  • noi jărcuim
  • voi jărcuiți
  • ei ele jărcuiți
Verbul a jărcui conjugat la viitor
  • eu voi jărcui
  • tu vei jărcui
  • el ea va jărcui
  • noi vom jărcui
  • voi veți jărcui
  • ei ele vor jărcui
Un verb la timpul prezent arată că acțiunea este săvarșită in momentul vorbirii.
Viitorul indică o acțiune care se va desfășura după momentul vorbirii. Este alcătuit din forme specifice verbului a avea + infinitivul verbului de conjugat. In romană sunt patru forme de viitor propriu-zis și una de viitor anterior, toate formate analitic, distribuite după registre de limbă.
Verbul a jărcui conjugare la condițional prezent
  • eu aș jărcui
  • tu ai jărcui
  • el ea ar jărcui
  • noi am jărcui
  • voi ați jărcui
  • ei ele ar jărcui
Verbul a jărcui conjugare la condițional perfect
  • eu aș fi jărcuit
  • tu ai fi jărcuit
  • el ea ar fi jărcuit
  • noi am fi jărcuit
  • voi ați fi jărcuit
  • ei ele ar fi jărcuit
Modul condițional-optativ este un mod personal (predicativ) care exprimă o acțiune dorită sau o acțiune realizabilă dacă este indeplinită o anumită condiție. Condiționalul-optativ prezent se formează cu verbul auxiliar a avea (aș, ai, ar, am, ați, ar) și infinitivul verbului de conjugat.
In limba romana condiționalul poate fi folosit și pentru relatarea unui fapt despre realitatea căruia nu există certitudine. Un timp verbal ce poate exprima și dorința neimplinita. Condiționalul-optativ perfect sau Condiționalul perfect se formează din condiționalul-optativ prezent al verbului a fi și participiul verbului de conjugat (eu as fi).


Conjug a jărcui la conjunctiv prezent
  • eu să fiu jărcuiesc
  • tu să fii jărcuiești
  • el ea să fie jărcuiască
  • noi să fim jărcuim
  • voi să fiți jărcuiți
  • ei ele să fie jărcuiască
Conjug a jărcui la imperfect
  • eu jărcuiam
  • tu jărcuiai
  • el ea jărcuia
  • noi jărcuiam
  • voi jărcuiați
  • ei ele jărcuiau


A jărcui conjugarea la timpul mai mult ca perfect
  • eu jărcuisem
  • tu jărcuiseși
  • el ea jărcuise
  • noi jărcuiserăm
  • voi jărcuiserăți
  • ei ele jărcuiseră
Verbul a jărcui conjugat la timpul conjunctiv perfect
  • eu să fi jărcuit
  • tu să fi jărcuit
  • el ea să fi jărcuit
  • noi să fi jărcuit
  • voi să fi jărcuit
  • ei ele să fi jărcuit
Conjugare a jărcui la perfectul simplu
  • eu jărcuii
  • tu jărcuiși
  • el ea jărcui
  • noi jărcuirăm
  • voi jărcuirăți
  • ei ele jărcuiră
Conjugarea verbului a jărcui la perfectul compus
  • eu am jărcuit
  • tu ai jărcuit
  • el ea a jărcuit
  • noi am jărcuit
  • voi ați jărcuit
  • ei ele ar jărcuit
Conjugă a jărcui la viitor anterior
  • eu voi fi jărcuit
  • tu vei fi jărcuit
  • el ea va fi jărcuit
  • noi vom fi jărcuit
  • voi veți fi jărcuit
  • ei ele vor fi jărcuit


Definiție din
Dicționar de arhaisme și regionalisme
jărcuí (jercuí), jărcuiésc (jercuiésc), verb IV (regional) a bate.


Alte verbe













Alte forme ale verbului

Gerunziu

jărcuind

Participiu

jărcuit

Infinitiv scurt

jărcui

Imfinitiv lung

jărcuind



dex-app