eSursa - Dictionar de sinonime



Conjugare a pârâi

Conjugarea verbului a pârâi: eu pârâi, tu pârâi, el ea pârâie la toate timpurile şi modurile verbale

verbul „a pârâi”?
Mai jos poți găsi toate conjugările pentru „a pârâi”!
CONSULTĂ DEX
Verbul a pârâi conjugat la prezent
  • eu pârâi
  • tu pârâi
  • el ea pârâie
  • noi pârâim
  • voi pârâiți
  • ei ele pârâiți
Verbul a pârâi conjugat la viitor
  • eu voi pârâi
  • tu vei pârâi
  • el ea va pârâi
  • noi vom pârâi
  • voi veți pârâi
  • ei ele vor pârâi
Un verb la timpul prezent arată că acțiunea este săvarșită in momentul vorbirii.
Viitorul indică o acțiune care se va desfășura după momentul vorbirii. Este alcătuit din forme specifice verbului a avea + infinitivul verbului de conjugat. In romană sunt patru forme de viitor propriu-zis și una de viitor anterior, toate formate analitic, distribuite după registre de limbă.
Verbul a pârâi conjugare la condițional prezent
  • eu aș pârâi
  • tu ai pârâi
  • el ea ar pârâi
  • noi am pârâi
  • voi ați pârâi
  • ei ele ar pârâi
Verbul a pârâi conjugare la condițional perfect
  • eu aș fi pârâit
  • tu ai fi pârâit
  • el ea ar fi pârâit
  • noi am fi pârâit
  • voi ați fi pârâit
  • ei ele ar fi pârâit
Modul condițional-optativ este un mod personal (predicativ) care exprimă o acțiune dorită sau o acțiune realizabilă dacă este indeplinită o anumită condiție. Condiționalul-optativ prezent se formează cu verbul auxiliar a avea (aș, ai, ar, am, ați, ar) și infinitivul verbului de conjugat.
In limba romana condiționalul poate fi folosit și pentru relatarea unui fapt despre realitatea căruia nu există certitudine. Un timp verbal ce poate exprima și dorința neimplinita. Condiționalul-optativ perfect sau Condiționalul perfect se formează din condiționalul-optativ prezent al verbului a fi și participiul verbului de conjugat (eu as fi).


Conjug a pârâi la conjunctiv prezent
  • eu să fiu pârâi
  • tu să fii pârâi
  • el ea să fie pârâie
  • noi să fim pârâim
  • voi să fiți pârâiți
  • ei ele să fie pârâie
Conjug a pârâi la imperfect
  • eu pârâiam
  • tu pârâiai
  • el ea pârâia
  • noi pârâiam
  • voi pârâiați
  • ei ele pârâiau


A pârâi conjugarea la timpul mai mult ca perfect
  • eu pârâisem
  • tu pârâiseși
  • el ea pârâise
  • noi pârâiserăm
  • voi pârâiserăți
  • ei ele pârâiseră
Verbul a pârâi conjugat la timpul conjunctiv perfect
  • eu să fi pârâit
  • tu să fi pârâit
  • el ea să fi pârâit
  • noi să fi pârâit
  • voi să fi pârâit
  • ei ele să fi pârâit
Conjugare a pârâi la perfectul simplu
  • eu pârâii
  • tu pârâiși
  • el ea pârâi
  • noi pârâirăm
  • voi pârâirăți
  • ei ele pârâiră
Conjugarea verbului a pârâi la perfectul compus
  • eu am pârâit
  • tu ai pârâit
  • el ea a pârâit
  • noi am pârâit
  • voi ați pârâit
  • ei ele ar pârâit
Conjugă a pârâi la viitor anterior
  • eu voi fi pârâit
  • tu vei fi pârâit
  • el ea va fi pârâit
  • noi vom fi pârâit
  • voi veți fi pârâit
  • ei ele vor fi pârâit


Definiție din
Dicționarul DEX explicativ al limbii române, ediția a II-a
PÂRÂÍ, persoană 3 pấrâie, verb IV. intranzitiv

1. (Despre corpuri tari, dure, neelastice) A produce un zgomot surd, ușor prelungit, prin rupere, frângere, tăiere, zdrobire etc.; a trosni, a pocni.

2. (Despre încheieturi, prin extensie despre oase) A produce prin întindere un zgomot asemănător cu cel produs prin frângerea unui corp dur; a trosni, a pocni.

3. (Despre scânduri, podele etc., prin analogie despre corpuri metalice sau despre obiecte prevăzute cu arcuri, balamale etc.) A produce un zgomot strident prin apăsare, prin lovire sau prin frecare; a scârțâi.
♦ (Despre obiecte din lemn) A începe să se desfacă din încheieturi cu un zgomot caracteristic.
♦ (Despre pepeni) A produce un trosnet ușor prin strângere în mâini; a trosni.

4. (Despre foc sau despre un corp inflamabil care arde) A produce pocnete scurte și repetate.

5. (Despre arme de foc, prin extensie despre proiectile) A produce un zgomot ritmic prin declanșări succesive ori simultane; a bubui, a păcăni, a răpăi, a șuiera. [Variante: (regional) pârăí verb IV]

– Pâr1 + sufix -âi.


Alte verbe













Alte forme ale verbului

Gerunziu

pârâind

Participiu

pârâit

Infinitiv scurt

pârâi

Imfinitiv lung

pârâind



dex-app