eSursa - Dictionar de sinonime



Conjugare a tăblăci

Conjugarea verbului a tăblăci: eu tăblăcesc, tu tăblăcești, el ea tăblăcește la toate timpurile şi modurile verbale

verbul „a tăblăci”?
Mai jos poți găsi toate conjugările pentru „a tăblăci”!
CONSULTĂ DEX
Verbul a tăblăci conjugat la prezent
  • eu tăblăcesc
  • tu tăblăcești
  • el ea tăblăcește
  • noi tăblăcim
  • voi tăblăciți
  • ei ele tăblăciți
Verbul a tăblăci conjugat la viitor
  • eu voi tăblăci
  • tu vei tăblăci
  • el ea va tăblăci
  • noi vom tăblăci
  • voi veți tăblăci
  • ei ele vor tăblăci
Un verb la timpul prezent arată că acțiunea este săvarșită in momentul vorbirii.
Viitorul indică o acțiune care se va desfășura după momentul vorbirii. Este alcătuit din forme specifice verbului a avea + infinitivul verbului de conjugat. In romană sunt patru forme de viitor propriu-zis și una de viitor anterior, toate formate analitic, distribuite după registre de limbă.
Verbul a tăblăci conjugare la condițional prezent
  • eu aș tăblăci
  • tu ai tăblăci
  • el ea ar tăblăci
  • noi am tăblăci
  • voi ați tăblăci
  • ei ele ar tăblăci
Verbul a tăblăci conjugare la condițional perfect
  • eu aș fi tăblăcit
  • tu ai fi tăblăcit
  • el ea ar fi tăblăcit
  • noi am fi tăblăcit
  • voi ați fi tăblăcit
  • ei ele ar fi tăblăcit
Modul condițional-optativ este un mod personal (predicativ) care exprimă o acțiune dorită sau o acțiune realizabilă dacă este indeplinită o anumită condiție. Condiționalul-optativ prezent se formează cu verbul auxiliar a avea (aș, ai, ar, am, ați, ar) și infinitivul verbului de conjugat.
In limba romana condiționalul poate fi folosit și pentru relatarea unui fapt despre realitatea căruia nu există certitudine. Un timp verbal ce poate exprima și dorința neimplinita. Condiționalul-optativ perfect sau Condiționalul perfect se formează din condiționalul-optativ prezent al verbului a fi și participiul verbului de conjugat (eu as fi).


Conjug a tăblăci la conjunctiv prezent
  • eu să fiu tăblăcesc
  • tu să fii tăblăcești
  • el ea să fie tăblăcească
  • noi să fim tăblăcim
  • voi să fiți tăblăciți
  • ei ele să fie tăblăcească
Conjug a tăblăci la imperfect
  • eu tăblăceam
  • tu tăblăceai
  • el ea tăblăcea
  • noi tăblăceam
  • voi tăblăceați
  • ei ele tăblăceau


A tăblăci conjugarea la timpul mai mult ca perfect
  • eu tăblăcisem
  • tu tăblăciseși
  • el ea tăblăcise
  • noi tăblăciserăm
  • voi tăblăciserăți
  • ei ele tăblăciseră
Verbul a tăblăci conjugat la timpul conjunctiv perfect
  • eu să fi tăblăcit
  • tu să fi tăblăcit
  • el ea să fi tăblăcit
  • noi să fi tăblăcit
  • voi să fi tăblăcit
  • ei ele să fi tăblăcit
Conjugare a tăblăci la perfectul simplu
  • eu tăblăcii
  • tu tăblăciși
  • el ea tăblăci
  • noi tăblăcirăm
  • voi tăblăcirăți
  • ei ele tăblăciră
Conjugarea verbului a tăblăci la perfectul compus
  • eu am tăblăcit
  • tu ai tăblăcit
  • el ea a tăblăcit
  • noi am tăblăcit
  • voi ați tăblăcit
  • ei ele ar tăblăcit
Conjugă a tăblăci la viitor anterior
  • eu voi fi tăblăcit
  • tu vei fi tăblăcit
  • el ea va fi tăblăcit
  • noi vom fi tăblăcit
  • voi veți fi tăblăcit
  • ei ele vor fi tăblăcit


Definiție din
Dicționarul limbii romîne literare contemporane
TĂBLĂCÍ, tăblăcesc, verb IV. tranzitiv A trage, a întinde în toate direcțiile pielea scoasă din argăseală, pentru a-i da flexibilitate. (reflexiv pasiv) După aceea pielea se trage, se tăblăcește cu cotul în lat și în lung.

I. IONESCU, M. 699.


Alte verbe













Alte forme ale verbului

Gerunziu

tăblăcind

Participiu

tăblăcit

Infinitiv scurt

tăblăci

Imfinitiv lung

tăblăcind



dex-app