eSursa - Dictionar de sinonime



Conjugare a țâgăli

Conjugarea verbului a țâgăli: eu țâgâlesc, tu țâgâlești, el ea țâgâlește la toate timpurile şi modurile verbale

verbul „a țâgăli”?
Mai jos poți găsi toate conjugările pentru „a țâgăli”!
CONSULTĂ DEX
Verbul a țâgâli conjugat la prezent
  • eu țâgâlesc
  • tu țâgâlești
  • el ea țâgâlește
  • noi țâgâlim
  • voi țâgâliți
  • ei ele țâgâliți
Verbul a țâgâli conjugat la viitor
  • eu voi țâgâli
  • tu vei țâgâli
  • el ea va țâgâli
  • noi vom țâgâli
  • voi veți țâgâli
  • ei ele vor țâgâli
Un verb la timpul prezent arată că acțiunea este săvarșită in momentul vorbirii.
Viitorul indică o acțiune care se va desfășura după momentul vorbirii. Este alcătuit din forme specifice verbului a avea + infinitivul verbului de conjugat. In romană sunt patru forme de viitor propriu-zis și una de viitor anterior, toate formate analitic, distribuite după registre de limbă.
Verbul a țâgâli conjugare la condițional prezent
  • eu aș țâgâli
  • tu ai țâgâli
  • el ea ar țâgâli
  • noi am țâgâli
  • voi ați țâgâli
  • ei ele ar țâgâli
Verbul a țâgâli conjugare la condițional perfect
  • eu aș fi țâgâlit
  • tu ai fi țâgâlit
  • el ea ar fi țâgâlit
  • noi am fi țâgâlit
  • voi ați fi țâgâlit
  • ei ele ar fi țâgâlit
Modul condițional-optativ este un mod personal (predicativ) care exprimă o acțiune dorită sau o acțiune realizabilă dacă este indeplinită o anumită condiție. Condiționalul-optativ prezent se formează cu verbul auxiliar a avea (aș, ai, ar, am, ați, ar) și infinitivul verbului de conjugat.
In limba romana condiționalul poate fi folosit și pentru relatarea unui fapt despre realitatea căruia nu există certitudine. Un timp verbal ce poate exprima și dorința neimplinita. Condiționalul-optativ perfect sau Condiționalul perfect se formează din condiționalul-optativ prezent al verbului a fi și participiul verbului de conjugat (eu as fi).


Conjug a țâgâli la conjunctiv prezent
  • eu să fiu țâgâlesc
  • tu să fii țâgâlești
  • el ea să fie țâgâlească
  • noi să fim țâgâlim
  • voi să fiți țâgâliți
  • ei ele să fie țâgâlească
Conjug a țâgâli la imperfect
  • eu țâgâleam
  • tu țâgâleai
  • el ea țâgâlea
  • noi țâgâleam
  • voi țâgâleați
  • ei ele țâgâleau


A țâgâli conjugarea la timpul mai mult ca perfect
  • eu țâgâlisem
  • tu țâgâliseși
  • el ea țâgâlise
  • noi țâgâliserăm
  • voi țâgâliserăți
  • ei ele țâgâliseră
Verbul a țâgâli conjugat la timpul conjunctiv perfect
  • eu să fi țâgâlit
  • tu să fi țâgâlit
  • el ea să fi țâgâlit
  • noi să fi țâgâlit
  • voi să fi țâgâlit
  • ei ele să fi țâgâlit
Conjugare a țâgâli la perfectul simplu
  • eu țâgâlii
  • tu țâgâliși
  • el ea țâgâli
  • noi țâgâlirăm
  • voi țâgâlirăți
  • ei ele țâgâliră
Conjugarea verbului a țâgâli la perfectul compus
  • eu am țâgâlit
  • tu ai țâgâlit
  • el ea a țâgâlit
  • noi am țâgâlit
  • voi ați țâgâlit
  • ei ele ar țâgâlit
Conjugă a țâgâli la viitor anterior
  • eu voi fi țâgâlit
  • tu vei fi țâgâlit
  • el ea va fi țâgâlit
  • noi vom fi țâgâlit
  • voi veți fi țâgâlit
  • ei ele vor fi țâgâlit


Definiție din
Dicționar de arhaisme și regionalisme
țâgălí, țâgălésc, verb IV (regional)

1. a ciuguli; a crâmpoți.

2. a face surcele.


Alte verbe













Alte forme ale verbului

Gerunziu

țâgâlind

Participiu

țâgâlit

Infinitiv scurt

țâgâli

Imfinitiv lung

țâgâlind



dex-app