eSursa - Dictionar de sinonime



Conjugare a tărca

Conjugarea verbului a tărca: eu tărchez, tu tărchezi, el ea tărchează la toate timpurile şi modurile verbale

verbul „a tărca”?
Mai jos poți găsi toate conjugările pentru „a tărca”!
CONSULTĂ DEX
Verbul a tărca conjugat la prezent
  • eu tărchez
  • tu tărchezi
  • el ea tărchează
  • noi tărcăm
  • voi tărcați
  • ei ele tărcați
Verbul a tărca conjugat la viitor
  • eu voi tărca
  • tu vei tărca
  • el ea va tărca
  • noi vom tărca
  • voi veți tărca
  • ei ele vor tărca
Un verb la timpul prezent arată că acțiunea este săvarșită in momentul vorbirii.
Viitorul indică o acțiune care se va desfășura după momentul vorbirii. Este alcătuit din forme specifice verbului a avea + infinitivul verbului de conjugat. In romană sunt patru forme de viitor propriu-zis și una de viitor anterior, toate formate analitic, distribuite după registre de limbă.
Verbul a tărca conjugare la condițional prezent
  • eu aș tărca
  • tu ai tărca
  • el ea ar tărca
  • noi am tărca
  • voi ați tărca
  • ei ele ar tărca
Verbul a tărca conjugare la condițional perfect
  • eu aș fi tărcat
  • tu ai fi tărcat
  • el ea ar fi tărcat
  • noi am fi tărcat
  • voi ați fi tărcat
  • ei ele ar fi tărcat
Modul condițional-optativ este un mod personal (predicativ) care exprimă o acțiune dorită sau o acțiune realizabilă dacă este indeplinită o anumită condiție. Condiționalul-optativ prezent se formează cu verbul auxiliar a avea (aș, ai, ar, am, ați, ar) și infinitivul verbului de conjugat.
In limba romana condiționalul poate fi folosit și pentru relatarea unui fapt despre realitatea căruia nu există certitudine. Un timp verbal ce poate exprima și dorința neimplinita. Condiționalul-optativ perfect sau Condiționalul perfect se formează din condiționalul-optativ prezent al verbului a fi și participiul verbului de conjugat (eu as fi).


Conjug a tărca la conjunctiv prezent
  • eu să fiu tărchez
  • tu să fii tărchezi
  • el ea să fie tărcheze
  • noi să fim tărcăm
  • voi să fiți tărcați
  • ei ele să fie tărcheze
Conjug a tărca la imperfect
  • eu tărcam
  • tu tărcai
  • el ea tărca
  • noi tărcam
  • voi tărcați
  • ei ele tărcau


A tărca conjugarea la timpul mai mult ca perfect
  • eu tărcasem
  • tu tărcaseși
  • el ea tărcase
  • noi tărcaserăm
  • voi tărcaserăți
  • ei ele tărcaseră
Verbul a tărca conjugat la timpul conjunctiv perfect
  • eu să fi tărcat
  • tu să fi tărcat
  • el ea să fi tărcat
  • noi să fi tărcat
  • voi să fi tărcat
  • ei ele să fi tărcat
Conjugare a tărca la perfectul simplu
  • eu tărcai
  • tu tărcași
  • el ea tărcă
  • noi tărcarăm
  • voi tărcarăți
  • ei ele tărcară
Conjugarea verbului a tărca la perfectul compus
  • eu am tărcat
  • tu ai tărcat
  • el ea a tărcat
  • noi am tărcat
  • voi ați tărcat
  • ei ele ar tărcat
Conjugă a tărca la viitor anterior
  • eu voi fi tărcat
  • tu vei fi tărcat
  • el ea va fi tărcat
  • noi vom fi tărcat
  • voi veți fi tărcat
  • ei ele vor fi tărcat


Definiție din
Dicționarul limbii romîne literare contemporane
ȚÁRCĂ, țărci, substantiv feminin

1. Coțofană. Răsfoiam volumul... și ascultam, abia acum trezit la realitățile înconjurătoare, o țarcă. SADOVEANU, N. forme 164. Tudorică Maslină sărea ca o țarcă de pe «butuc». HOGAȘ, DR. II 102. A prins a să aduna pasări fel de fel: vulturi... țărci. RETEGANUL, P. V 65.
       • Expresia: A-i umbla cuiva gura ca la (o) țarcă (sau ca la țărci) = a fi limbut, a vorbi mult și fără rost. «Li îmblă gura ca și la țărci» sau, după cum spun romînii dîn Muntenia, «li merge gura ca la o coțofană». MARIAN, O. II 60. A sta ca țarca-n par = a fi gata de plecare. Fură ouăle de sub țarcă, se spune (cu o nuanță depreciativă) despre cineva (mai ales despre un hoț) care e dibaci și șiret.

2. figurat Epitet dat unei femei vorbărețe, limbute; gaiță. Pre femeile limbute, cărora li îmblă gura prea des, le poreclesc «țărci». MARIAN, O. II 60.
♦ (Rar) Epitet dat unei persoane care merge prea iute și săltînd. Pre bărbații lungi în picioare, cari merg prea iute și tot sar încolo și-ncoace, romînul îi numește... «țarcă». MARIAN, O. II 60.


Alte verbe













Alte forme ale verbului

Gerunziu

tărcând

Participiu

tărcat

Infinitiv scurt

tărca

Imfinitiv lung

tărcând



dex-app