eSursa - Dictionar de sinonime



Conjugare a rata

Conjugarea verbului a rata: eu ratez, tu ratezi, el ea ratează la toate timpurile şi modurile verbale

Cum conjugăm corect verbul „a rata”?
Mai jos poți găsi toate conjugările pentru „a rata”!
CONSULTĂ DEX
Verbul a rata conjugat la prezent
  • eu ratez
  • tu ratezi
  • el ea ratează
  • noi ratăm
  • voi ratați
  • ei ele ratați
Verbul a rata conjugat la viitor
  • eu voi rata
  • tu vei rata
  • el ea va rata
  • noi vom rata
  • voi veți rata
  • ei ele vor rata
Un verb la timpul prezent arată că acțiunea este săvarșită in momentul vorbirii.
Viitorul indică o acțiune care se va desfășura după momentul vorbirii. Este alcătuit din forme specifice verbului a avea + infinitivul verbului de conjugat. In romană sunt patru forme de viitor propriu-zis și una de viitor anterior, toate formate analitic, distribuite după registre de limbă.
Verbul a rata conjugare la condițional prezent
  • eu aș rata
  • tu ai rata
  • el ea ar rata
  • noi am rata
  • voi ați rata
  • ei ele ar rata
Verbul a rata conjugare la condițional perfect
  • eu aș fi ratat
  • tu ai fi ratat
  • el ea ar fi ratat
  • noi am fi ratat
  • voi ați fi ratat
  • ei ele ar fi ratat
Modul condițional-optativ este un mod personal (predicativ) care exprimă o acțiune dorită sau o acțiune realizabilă dacă este indeplinită o anumită condiție. Condiționalul-optativ prezent se formează cu verbul auxiliar a avea (aș, ai, ar, am, ați, ar) și infinitivul verbului de conjugat.
In limba romana condiționalul poate fi folosit și pentru relatarea unui fapt despre realitatea căruia nu există certitudine. Un timp verbal ce poate exprima și dorința neimplinita. Condiționalul-optativ perfect sau Condiționalul perfect se formează din condiționalul-optativ prezent al verbului a fi și participiul verbului de conjugat (eu as fi).
Conjug a rata la conjunctiv prezent
  • eu să fiu ratez
  • tu să fii ratezi
  • el ea să fie rateze
  • noi să fim ratăm
  • voi să fiți ratați
  • ei ele să fie rateze
Conjug a rata la imperfect
  • eu ratam
  • tu ratai
  • el ea rata
  • noi ratam
  • voi ratați
  • ei ele ratau
A rata conjugarea la timpul mai mult ca perfect
  • eu ratasem
  • tu rataseși
  • el ea ratase
  • noi rataserăm
  • voi rataserăți
  • ei ele rataseră
Verbul a rata conjugat la tiimpul conjunctiv perfect
  • eu să fi ratat
  • tu să fi ratat
  • el ea să fi ratat
  • noi să fi ratat
  • voi să fi ratat
  • ei ele să fi ratat
Conjugare a rata la perfectul simplu
  • eu ratai
  • tu ratași
  • el ea rată
  • noi ratarăm
  • voi ratarăți
  • ei ele ratară
Conjugarea verbului a rata la perfectul compus
  • eu am ratat
  • tu ai ratat
  • el ea a ratat
  • noi am ratat
  • voi ați ratat
  • ei ele ar ratat
Conjugă a rata la viitor anterior
  • eu voi fi ratat
  • tu vei fi ratat
  • el ea va fi ratat
  • noi vom fi ratat
  • voi veți fi ratat
  • ei ele vor fi ratat


Definiție din
Dicționar enciclopedic
RÁTĂ (< germană) substantiv feminin

1. Cotă, parte eșalonată dintr-o datorie sau dintr-o obligație, care urmează să fie plătită la un termen dinainte fixat. locuțiune În rate = cu plata eșalonată în părți (de obicei egale).

2. Raport (procentual) între doi indicatori. (finanțe) Rate financiare = raportul dintre două elemente ale situației financiare ale unei întreprinderi, care se condiționează din punct de vedere economic. R. financiare exprimă diferitele forme ale eficienței economice.
♦ R. dobânzii = raportul procentual dintre dobânda încasată sau de plătit și suma împrumutată.
♦ R. anuală a inflației = creșterea medie a prețurilor de consum într-un an față de anul precedent. Se calculează ca un raport, exprimat procentual, între indicele mediu la prețurilor dintr-un an și cel precedent, din care se scade 100.
♦ R. profitului vezi rentabilitate.
♦ Curs (ex. r. schimbului) R. anuală a natalității, indice ce măsoară frecvența nașterilor prin raportarea numărului născuților vii în anul respectiv la numărul total al populației.


Alte verbe







Alte forme ale verbului

Gerunziu

ratând

Participiu

ratat

Infinitiv scurt

rata

Imfinitiv lung

ratând