eSursa - Dictionar de sinonime



Conjugare a dăina

Conjugarea verbului a dăina: eu dăinez, tu dăinezi, el ea dăinează la toate timpurile şi modurile verbale

Cum conjugăm corect verbul „a dăina”?
Mai jos poți găsi toate conjugările pentru „a dăina”!
CONSULTĂ DEX
Verbul a dăina conjugat la prezent
  • eu dăinez
  • tu dăinezi
  • el ea dăinează
  • noi dăinăm
  • voi dăinați
  • ei ele dăinați
Verbul a dăina conjugat la viitor
  • eu voi dăina
  • tu vei dăina
  • el ea va dăina
  • noi vom dăina
  • voi veți dăina
  • ei ele vor dăina
Un verb la timpul prezent arată că acțiunea este săvarșită in momentul vorbirii.
Viitorul indică o acțiune care se va desfășura după momentul vorbirii. Este alcătuit din forme specifice verbului a avea + infinitivul verbului de conjugat. In romană sunt patru forme de viitor propriu-zis și una de viitor anterior, toate formate analitic, distribuite după registre de limbă.
Verbul a dăina conjugare la condițional prezent
  • eu aș dăina
  • tu ai dăina
  • el ea ar dăina
  • noi am dăina
  • voi ați dăina
  • ei ele ar dăina
Verbul a dăina conjugare la condițional perfect
  • eu aș fi dăinat
  • tu ai fi dăinat
  • el ea ar fi dăinat
  • noi am fi dăinat
  • voi ați fi dăinat
  • ei ele ar fi dăinat
Modul condițional-optativ este un mod personal (predicativ) care exprimă o acțiune dorită sau o acțiune realizabilă dacă este indeplinită o anumită condiție. Condiționalul-optativ prezent se formează cu verbul auxiliar a avea (aș, ai, ar, am, ați, ar) și infinitivul verbului de conjugat.
In limba romana condiționalul poate fi folosit și pentru relatarea unui fapt despre realitatea căruia nu există certitudine. Un timp verbal ce poate exprima și dorința neimplinita. Condiționalul-optativ perfect sau Condiționalul perfect se formează din condiționalul-optativ prezent al verbului a fi și participiul verbului de conjugat (eu as fi).
Conjug a dăina la conjunctiv prezent
  • eu să fiu dăinez
  • tu să fii dăinezi
  • el ea să fie dăineze
  • noi să fim dăinăm
  • voi să fiți dăinați
  • ei ele să fie dăineze
Conjug a dăina la imperfect
  • eu dăinam
  • tu dăinai
  • el ea dăina
  • noi dăinam
  • voi dăinați
  • ei ele dăinau
A dăina conjugarea la timpul mai mult ca perfect
  • eu dăinasem
  • tu dăinaseși
  • el ea dăinase
  • noi dăinaserăm
  • voi dăinaserăți
  • ei ele dăinaseră
Verbul a dăina conjugat la tiimpul conjunctiv perfect
  • eu să fi dăinat
  • tu să fi dăinat
  • el ea să fi dăinat
  • noi să fi dăinat
  • voi să fi dăinat
  • ei ele să fi dăinat
Conjugare a dăina la perfectul simplu
  • eu dăinai
  • tu dăinași
  • el ea dăină
  • noi dăinarăm
  • voi dăinarăți
  • ei ele dăinară
Conjugarea verbului a dăina la perfectul compus
  • eu am dăinat
  • tu ai dăinat
  • el ea a dăinat
  • noi am dăinat
  • voi ați dăinat
  • ei ele ar dăinat
Conjugă a dăina la viitor anterior
  • eu voi fi dăinat
  • tu vei fi dăinat
  • el ea va fi dăinat
  • noi vom fi dăinat
  • voi veți fi dăinat
  • ei ele vor fi dăinat


Definiție din
Micul dicționar academic, ediția a II-a
dăina1 verb tranzitiv, reflexiv: [Atestat: LB / V: (îrg) dăniá (prezentul indicativ: daniu), (reg) năcá, năí, dălnuí, năí, nănăí / prezentul indicativ: nez / Etimologie: fo] 1-2 (Pop) A (se) balansa (de pe un picior pe altul). 3-4 (Spc) A (se) legăna (în scrânciob).


Alte verbe







Alte forme ale verbului

Gerunziu

dăinând

Participiu

dăinat

Infinitiv scurt

dăina

Imfinitiv lung

dăinând